Sepette Net %20 İndirim!

Altın Yüzük

(102 Ürün)
Filtreler
Filtreleri Kapat
Filtreleri Düzenle (1)
Ürün Cinsi (1)
Taş İsmi
Koleksiyon
Materyal
Hediye Kime
Hediye Hangi Gün
Fiyata Göre
Ürün Cinsi
(41)
(223)
(93)
(10)
(102)
Taş İsmi
(6)
(2)
(3)
(4)
(5)
(2)
(5)
(4)
(1)
(69)
Koleksiyon
(31)
(1)
(73)
Materyal
(1)
(3)
Hediye Kime
(4)
(55)
(46)
(2)
Hediye Hangi Gün
(7)
(21)
(17)
(2)
(41)
(16)
Fiyata Göre
UYGULA
Tüm Filtreleri Göster (1)
Daha Fazla Göster

Altın Yüzük Modelleri

Günümüzde en değerli ve gösterişli madenler arasında yer alan altın, binlerce yıldan bu yana yüksek değeri nedeni ile çeşitli takı ve malzemelerin üretiminde kullanılıyor. İlk keşfedildiği yıllarda, nadir bulunması ve hoş görüntüsü ile değerli olarak görülen altın, bunun ardından da bu değeri korumaya devam ederek günümüzdeki haline geldi. Altın yüzük, kolye ve çeşitli takı modelleri de hem dikkat çekici görünümleri hem de yüksek değeri sayesinde günümüzde de yaygın olarak kullanılıyor. Altın yüzük fiyatları, almak istediğiniz modele göre değişkenlik göstermektedir. Baget altın yüzük, beştaş altın yüzük, altın tektaş yüzük ve beyaz altın yüzük modelleri arasındaki fiyat farkları altının içerisindeki saf altın miktarı ve modelle ilgilidir. 

Altın yüzük alırken, farklı birçok kriterin göz önünde bulundurulması, alınan yüzüğün uzun yıllar boyunca kullanılmasındaki en büyük etkenler arasında yer alıyor. Her ne kadar öncelik modele bakılsa da son karar altın yüzük fiyatlarına göre verilmektedir. Yüzüklerin farklı altın oranları, modellerin çeşitliliği ve yüzük boyutları gibi farklı kriterler, yüzük satın alırken ön planda tutulmalıdır. 

Altın Yüzük Çeşitleri

Altın yüzükler günümüzde özel günlerde hediye olarak tercih edilmektedir. Siz de sevdiklerinizi özel günlerde mutlu etmek ve sevginizi belli etmek için farklı altın yüzük ya da takıları kullanabilirsiniz. Altın yüzüklerin günümüzde yüzlerce farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle yüzük almadan önce farklı modelleri karşılaştırarak kendinize ya da sevdiklerinizin zevkine uygun modellere ulaşabilirsiniz. Baget altın yüzük son yıllarda alyans olarak da tercih edilmektedir. Beştaş altın yüzük ise nişan yüzüğü olarak daha çok tercih edilmektedir. Bununla birlikte altın tektaş yüzük evlilik tekliflerinin en klasik sembollerinden biridir. Tektaş yüzük altın olabileceği gibi beyaz altın yüzük olarak da tercih edilir. 

Altın yüzüklerin günümüzde yaygın olarak tercih edilmesinin farklı sebepleri de bulunuyor. Evlilik ya da farklı özel günlerde hediye olarak alınan altın yüzükler, şık tasarımları ve değerleri ile oldukça popüler haldedir. Bunun yanı sıra yatırım amacı ile alınan altın yüzükler de oldukça sık tercih edilmektedir. Altın yüzüklerin daha ince ve zarif formda üretilen modelleri olduğu gibi, daha büyük formda ve dikkat çekici şekilde üretilen modelleri de üretiliyor. 

Altın yüzük alırken ister hediye isterse yatırım amacı ile olsun, farklı kriterlerin bir arada değerlendirilmesi ve uygun seçimin yapılması gerekir. Yatırım amacı ile satın alınacak olan altın yüzüklerin ince işçilikten ziyade yüzüğün içerdiği altın oranına ve altın miktarına bakılması gereklidir. Ancak yatırım yerine kullanım ve hediye için alınacak yüzüklerde, yüzüğün tasarımı ve hangi kombinlere uyumlu olacağına dikkat edilmesi gereklidir. Peki, altın yüzük alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Altın Yüzük Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Altın yüzük satın alacak kişilerin, satın alma amaçlarına göre farklı kriterleri değerlendirmesi gereklidir. Bu sayede siz de amacına en uygun yüzükleri elde edebilir, başarılı bir satın alma deneyimi geçirebilirsiniz. Altın yüzükler genel olarak yatırım ve hediye amacı ile satın alınmaktadır. Kullanıma dayalı olarak alınacak altın yüzüklerde, yüzüğün parmağa tam olarak oturmasına dikkat edilmesi, dikkat edilmesi gereken ilk kriterdir. Bu nedenle yüzük satın almadan önce yüzüğün parmağınıza ya da yüzüğü kullanacak kişinin parmağına tam olarak oturduğuna dikkat edilmelidir. 

Parmak ölçüleri, yüzük satın almadan önce mutlaka bilinmelidir. Farklı ölçülerde alınan yüzüklerin iade edilmesi ya da yüzüğün yenilenmesi işlemleri uzun sürebileceği için bunların satın alımdan önce halledilmesi gereklidir. Parmak ölçülerinin yanı sıra yüzüğün günlük kullanıma uygun olması için rahat şekilde parmağa oturacak tasarımda dizayn edilmesi oldukça önemlidir. Yüzüğün kenar kısımlarında keskin hatların bulunması, kullanım zorluğu yaşatacağı için daha yumuşak formda yüzükler tercih edilmelidir. 

Kullanım için satın alınacak olan yüzüklerde ise dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta yüzük tasarımı ve detaylarıdır. Günlük yaşamda kullanılacak olan yüzüklerin, daha sade ve şık tasarımları ile dikkat çekmesi gereklidir. Zarif yapıları ile günlük kıyafetlere uyum sağlayan yüzükler, gün içerisinde de kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra farklı taşların bir arada kullanıldığı, daha dikkat çekici modeller ise genellikle özel günlerde tercih edilmektedir. Düğün, nişan ya da farklı etkinliklere katılmak için alınacak olan altın yüzüklerin, giyilecek kıyafetlere uygun yapıda olması, daha dikkat çekici detayları ise kıyafeti tamamlaması daha önemlidir. Bu nedenle yüzük satın alırken tasarıma oldukça dikkat edilmelidir. 

Yüzük satın alırken dikkat edebileceğiniz bir diğer kriter ise yüzüğün renk tonudur. Klasik altın sarısı yüzük modellerine ek olarak günümüzde beyaz altın ya da Rose altın rengi yüzük modelleri de bulunmaktadır. Alacağınız yüzüğün rengi de kıyafetleriniz ve tarzınız ile uyumlu olmalıdır. Bu nedenle yüzük satın alırken renk tonuna dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Yatırım amacı ile alınacak olan yüzüklerde ise genel olarak yüzüğün içerdiği altın oranı dikkate alınmalıdır. Yüzüğün ayar olarak ifade edilen numaraları, içerisinde bulunan altın oranlarını belirtmek için kullanılmaktadır. Saf altın, %99,9 oranda saf olarak kabul edilmektedir. Ancak saf altının takı ve çeşitli eşya üretiminde kullanılması, elverişsiz olacağı için bu eşyaların üretiminde çeşitli altın alaşımları kullanılmaktadır. Altın yüzük ve diğer takıların ne kadar altın içerdiğini belirtmek için ise ayar ifadesi kullanılmaktadır. Günümüzde yaygın olarak 14, 18 ve 22 ayar altınlar kullanılmaktadır. 14 ayar altın içerisinde %58,3 oranda altın bulunmaktadır. Bu eşyaların geri kalan oranları ise farklı alaşım elementleri kullanılarak altın yüzüğün daha dayanıklı olmasını ya da renginin değiştirilmesini sağlamaktadır. 18 ayar altın içerisinde ise yaklaşık olarak %75 oranında saf altın bulunmaktadır. 18 ayar altının geri kalan %25’lik kısmı ise farklı elementleri içermektedir. Günümüzde kullanılan en yüksek altın ayarı ise 22 ayar altındır. 22 ayar altın içerisinde ise %91,6 oranında saf altın bulunmaktadır. 

Yatırım amacı ile kullanılacak olan altın yüzük ve takılarda genellikle 22 ayar altınlar tercih edilmektedir. Altın oranının yüksek olması, bu yüzüklerin fiyatlarının da diğerlerine kıyasla yüksek olmasına neden olmaktadır. Ancak altın oranındaki artış, yüzük değerinin de artmasına ve ilerleyen yıllarda yatırım amacı ile daha çok kazanç elde edilmesine yardım etmektedir. Tasarım olarak daha dikkat çekici hatlara sahip, genellikle özel günlerde kullanıma dayalı olarak üretilen altın yüzükler ise genelde 14 ya da 18 ayar olarak üretilmektedir. Tasarımın daha özgür şekilde istenilen forma sokulması için alaşım oranı arttırılmakta ve böylece istenilen tasarımlar elde edilmektedir. Bununla birlikte yatırım amacı içermeyen altın yüzüklerde farklı taşlar ve dikkat çekici detaylar da kullanılmaktadır. 

So CHIC Altın Yüzük Modelleri

So CHIC’de sen de sevdiklerinin zevkine uygun yüzlerce farklı altın yüzük modelini bir arada görüntüleyebilirsin. Klasik altın renginin yanı sıra beyaz altın ya da Rose altın gibi farklı renkte yüzük modelleri ile sevdiklerinin uzun yıllar boyunca severek kullanabileceği hediyelere de sahip olabilirsin. Altın yüzüklerde sadece altın detaylar değil, bununla birlikte pırlanta taşlı işlemeler de kullanılmaktadır. Böylece altının tüm zarafetini, pırlantanın dikkat çekici yapısı ile tamamlayabilirsin. 

So CHIC’de bulunan klasik altın yüzük tasarımlarına ek, özel olarak tasarlanan sertifikalı Premium Creative tasarımlar da yer almaktadır. Bununla birlikte farklı tarzlara uygun olarak üretilen yüzlerce farklı ürün çeşidi de yer almaktadır. Daha sade modellerden hoşlanan kadınlar için tektaş detaylı yüzüklerin genellikle yüzük kısmı sade şekilde düzenlenmiştir. Bu sayede yüzüğün sadece tektaş kısmının dikkat çekmesi sağlanmaktadır. Ancak tektaş yüzüklerin, yüzük çevresinde de taş kullanılan modelleri de daha dikkat çekici bir görünüm elde etmek için kullanılmaktadır. Daha yoğun detaylara sahip yüzüklerden hoşlanan kişilere özel ise baget tektaş ya da beştaş yapıda altın yüzükler tasarlanmaktadır.


back to top

UYARI!