Yaz İndirimi Sepette Net %15 İndirim!

Tamtur Yüzükler

(19 Ürün)
Filtreler
Filtreleri Kapat
Filtreleri Düzenle
Taş İsmi
Taş Rengi
Materyal Rengi
Fiyata Göre
Taş İsmi
(9)
(10)
Taş Rengi
(8)
(1)
Materyal Rengi
(6)
(1)
(3)
Fiyata Göre
UYGULA
Tüm Filtreleri Göster
Daha Fazla Göster

Tamtur Yüzük Nedir?

Tamtur yüzük, son yılların en trend takılarından biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle diğerlerine nazaran daha ışıltılı ve gösterişli takıları tercih edenler için tamtur yüzükler en ideal parçalardan biridir. Sonsuz aşkı ve hiç bitmeyecek ilişkilerin simgesi olan altın tamtur yüzük, halkası boyunca değerli taşların sıralanmasıyla oluşan özel bir yüzüktür.

Tamtur Yüzük Ne Zaman Takılır?

Tamtur yüzükler evlilik teklifinde de tercih ediliyor ama evlilik teklifinde daha çok tektaş takıldığı için tamtur çoğunlukla evlilik yıldönümü, sevgililer günü, doğum günü gibi diğer özel günlerde tercih edilen değerli bir yüzük olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanında eşi doğum yapan kişiler doğum hediyesi olarak da sıkça tercih ediyor. Tamtur yüzükler tek başına, tektaş yüzükle birlikte ya da alyans ile birlikte kullanılıyor. Ayrıca alyans olarak da tercih edilmektedir. 

Tamtur Çeşitleri Nelerdir?

Tamtur yüzükler 1’den 7’ye kadar sırası olabilen yüzüklerdir. Dilediğiniz maden üzerine istediğiniz renk ve taşla hazırlanan bu yüzükler taşlarının kesimine göre de değişkenlik gösteriyor. Hatta tek veya çift sıra taşlar ile de hazırlanabilmektedir. Yani bu yüzükler istediğiniz renk ve modellerde dizayn edilebiliyor. Ama halkası altın olan tamtur yüzükler daha çok tercih edilmektedir. Altın sevmeyen kadınlar için bu alternatifler gümüş ya da çelik gibi materyallerden yapılıyor. 

Taşlarına Göre Tamtur Yüzük Modelleri

Bir tamtur klasiği olarak pırlanta tamtur en çok tercih edilen yüzük modellerinden biridir. Bunun yanında elmas, zümrüt taşlı alternatif modellerde vitrinlerde boy gösteriyor. Bunlara ilaveten zirkon ile opal ve safir taşları olan tamtur yüzük çeşitleri bulmanız da mümkün. Tamtur yüzük seçimlerinde renkli taşlar seçerek kendi zevkinize göre yüzüğü tasarlayabilirsiniz. En çok tercih edilen renkler ise beyaz opal ve mavi taşlı safir tamtur modelleridir. 

Tamtur yüzük takmakla ilgili bir püf nokta belirtmek isterim ki oda eğer tek taş yüzük ile takılacak ise daha şık ve gösterişli durması için tektaş yüzüğünüze uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Yani taşlarının rengi ve materyalinin aynı olması gerekiyor. Örneğin; tektaş yüzüğünüzün halkası sarı altın ise tamtur yüzüğünüzün halkasının da sarı altın olmasına dikkat edin.

Taş Kesimine Göre Tamtur Yüzük 

Tamtur yüzüklerde de diğer taşlı yüzüklerde olduğu gibi taş kesimlerine göre modellere ayrılıyorlar. Mesela baget tamtur, pırlanta tamtur, markiz, yuvarlak kesim ve prenses kesim gibi isimler veriliyor. En sık tercih edilen tamtur modeli ise baget tamtur modeli oluyor. Çünkü baget kesim tamtur yüzük son yıllarda alyans olarak tercih edilmeye başlandı. Bunun yanında günlük kullanım için prenses tamtur yüzükler tercih ediliyor. 

Tur Sayısına Göre Tamtur Yüzük 

Tamtur yüzükler 1 sıradan 7 sıraya kadar olabiliyor. İnce tamtur sevenler için 1-2 ve 3 sıra tur ideal olurken kalın yüzük sevenler için 4-5-6-7 sıra tamturlar daha uygun oluyor. 

Hangi kalınlıkta tamtur yüzüğün sizin için daha uygun olacağını belirlerken bazı dikkat etmeniz gereken püf noktalar var:

  • Eğer tektaş yüzükle birlikte kullanacaksanız ve tektaş yüzüğünüz büyük ise o zaman ince tamtur yüzük seçmelisiniz.
  • Parmaklarınızın yapısı yani kalınlığı ve uzunluğu tamtur yüzük seçiminde belirleyici olmaktadır. Eğer parmaklarınız ince ve uzun ise 5-7 sıra tamtur yüzük modelleri tercih edebilirsiniz. Kısa ve kalın parmaklarınız varsa daha küçük taşlı ve orta incelikte tamtur yüzükler daha çok yakışacaktır.

Tamtur Yüzük Kullanışlı mı?

Altın tamtur yüzük almak istiyorsunuz, çok şık görünüyor ama “acaba kullanışlı mı?” diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım; montür seçimine yani taşların yerleştirildiği çerçeveye dikkat ettiğiniz sürece gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Özellikle tektaş ile tamtur yüzüğü birlikte kullanmayı düşünüyorsanız montür seçimine daha fazla özen göstermelisiniz. Tektaş pırlantayı çizebilecek şey diğer pırlanta olacağından yüzüklerin birbirlerine çarpmalarını engelleyecek çerçeveler seçmek önemli bir detaydır. Yüzüklerin sürekli birbirlerine çarpması hem yüzüklere zarar verir hem de kullanımı bakımından sizleri rahatsız eder. Bir diğer rahat ederek kullanacağınız tamtur yüzük modelleri arasında gövdeye gömülü montürler tamtur kullanırsanız parmaklarınızı ağrıtmaz daha rahat hareket edersiniz.

Tamtur Yüzük Fiyatları Neye Göre Değişir?

  • Her takıda olduğu gibi tamtur yüzüklerde de kullanılan materyallerden taş büyüklüklerine altın ayarından ağırlığına göre fiyatlar değişmektedir. Elbette 14 ayar tamtur yüzük 22 ayar tamtur yüzükten daha uygundur. Daha da uygun tamtur yüzük ise gümüş olanıdır. 
  • Yüzükte kullanılan taşların değeri de yüzük fiyatını etkileyen diğer önemli unsurdur. Taşın değeri ne kadar fazlaysa yüzüğün bedeli de o kadar artar. 
  • Tamtur yüzüğün fiyatını etkileyen bir diğer unsur ise, kaç sıra olduğu ve kullanılan taş sayısı. Örnek vermek gerekirse 7 sıra tamtur gümüş yüzük fiyatı ile tek sıra tamtur gümüş yüzük fiyat farklıdır.

Tamtur Yüzük Alırken Bunlara Dikkat Edin

Altın tamtur yüzük satın almadan önce parmağınızın ölçüsünü doğru almış olmalısınız, diğer yüzük çeşitlerine kıyasla iki kat önem taşımaktadır. Çünkü pırlanta tamtur yüzüklerin boyutlarını küçültme ya da büyütme işlemleri diğer yüzüklere göre daha zordur. İçinden çıkarılacak olan bir ya da iki taş, diğer taşların da zaman geçtikçe yerinden oynamasına neden olacaktır.

Pırlanta tamtur yüzük satın alırken kuyumcunun size söylediği karat ağırlığı, yüzük üzerinde bulunan tüm pırlantaların toplam karat ağırlığıdır. Buda şu demek oluyor 1 karat tamtur yüzük 25 adet taş var ise her bir taş 0,04 karat olmuş oluyor.

Tamtur Yüzük Bakımı Nasıl Olmalı?

Tamtur yüzüğünün sizin için ne kadar önemli olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yüzden bakımını da düzenli olarak yapmalı veya bir uzmandan bakımı için yardım almalısınız.

Pırlantanın tamtur yüzüğünüzün bakımını evde yapabilirsiniz. Bu yöntem diğer değerli taşları olan yüzükleriniz ve takılarınız içinde geçerli olabilir. Yüzüğün bakımını yapmak için tercihen organik deterjanla hazırlayacağınız temizlik suyu yeterli olacaktır. Tamtur yüzük bakımı için deterjanlı ılık suyun içerisine yüzüğü koyup kısa bir süre bekletin sonra yumuşak tüyü olan bir fırçayla köpüğün içinde yumuşak hareketler ile kısa bir süre ovun ve yine ılık suyla durulayabilirsiniz. Yüzüğün temizleme işlemini, tüy bırakmayan bir bezle kurulayarak bitirebilirsiniz. Ve yüzüğünün zarar görmesini engellemek için ev işleri yaparken parmağınızdan çıkarmanızı, parfüm, sabun, deodorant, alkol, saç spreyi gibi matlaşmasına neden olacak kimyasallardan temasını engellemelisiniz. Yüzüğü takmadığınız zamanlarda kutusunda muhafaza etmeniz doğru olacaktır. 

Tamtur Pırlanta Yüzük Modellerinin En Olumlu Özellikleri

Tamtur pırlanta, safir, zümrüt ya da taşı her ne ise yüzük modelleri alyans ve pırlantayı buluşturan ikisini aynı ruha taşıyan bir yüzük olduğu için tek başına kullanmanız bile yeterlidir. Eğer alyans takmayı sevmiyorsanız tamtur yüzükler tam bir kurtarıcı modeldir.

Ayrıca tamtur pırlanta yüzük modelleri çok şık ve zarif çizgilere sahip olan göz alıcı yüzüklerdir. İnce yapıları her ele yakışan asaleti ile de kalın yüzük takmaktan hoşlanmayan kadınlar için oldukça idealdir.

Tamtur yüzükler ince yapısından dolayı günlük kullanımlar için oldukça kullanışlıdırlar. Tamtur pırlantalar her bütçeye uygun olacak karat seçenekleri ve materyallerden üretilebilirler. Kalın ve kısa parmaklarınız olsa bile parmaklarını daha uzun ve ince göstererek yüzüğünüzün daha şık durmasını sağlar. Tamtur yüzük modelleri ile sizlerde dileğiniz renk ve taşlarda parmaklarınızı şımartabilir bitmeyen bir aşkın simgesini parmaklarınızda taşıyabilirsiniz.

back to top

UYARI!