En Yeni Tasarımları Keşfet!
Filtreler
Filtreleri Kapat
Filtreleri Düzenle (1)
Ürün Cinsi
Taş İsmi (1)
Koleksiyon
Kolye Uzunluğu
Fiyata Göre
Ürün Cinsi
(8)
(3)
(3)
Taş İsmi
(17)
(8)
(10)
(14)
(10)
(5)
(8)
(6)
(4)
(1)
(246)
Koleksiyon
(13)
(1)
Kolye Uzunluğu
(6)
(1)
Fiyata Göre
UYGULA
Tüm Filtreleri Göster (1)
Daha Fazla Göster

Doğada bulunan birbirinden farklı renklere, özelliklere ve şekillere sahip olan pek çok değerli taş çeşidi mevcuttur. Birçok alanda kullanılan bu taşlar; yüzük, kolye, bileklik ve küpe gibi farklı aksesuarların tasarımlarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Gerek sahip oldukları renkler gerekse de sahip oldukları doğal canlılık ve parlaklık sayesinde hem aksesuarların hem de dekoratif eşyaların vazgeçilmez bir parçası halini alırlar. 

Muazzam güzellikleri ile kullanıldıkları her yerde zarifliğin temsili olan değerli mücevherlerden bir tanesi de Paraiba taşıdır. Alexandrite taşı mücevher kadar gözalıcı güzelliğe sahip olan paraiba taşı mücevherler ile güzelliğinize güzellik katacaksınız. 

Paraiba Taşı Nedir?

Doğada bulunan pek çok mücevher çeşidi vardır. Ancak yeni mücevherin keşfedilmesi oldukça nadir ve heyecan uyandıran bir durumdur. Böyle bir olay 1960 yıllarında Tanzanit ve 1989 yılında Brezilya’da meydana geldi.

Adını keşfedildiği şehirden alan Paraiba mavi-yeşil rengi ile oldukça olağanüstü bir taştır. İlk olarak Heitor Barbosa ismindeki bir madencinin bulduğu Paraiba turmalin sıra dışı bir canlılığı sahiptir. Mina da Bathalda da ortaya çıkan bu taşın ham hali bile neon gibi bir parlaklığa sahip olduğu için bu benzersiz etkiye neyin neden olduğu merak konusu olmuştur. Yapılan farklı analizler sonucunda kaynağının manganez ve bakır olduğu ortaya çıkmıştır. 

Değerli taş fuarı olarak bilinen Tucson’da dünya geneline tanıtımı yapılan değerli taşlar arasında, 1990’lı yılların başlarında yerini alan Paraiba ani dalgalanmaları da beraberinde getirmiştir. 

Brezilya’da keşfedilen bu taş güçlü bir talep ile karşılanmış olmasına rağmen arzı o dönemlerde oldukça kısıtlıydı. 2001 yılına gelindiğine benzer özelliklere sahip olan mavi-yeşil turmalin Nijerya’da ortaya çıkmıştır. Ancak renk doyumu bakımından Paraiba şehrinde çıkarılan taş kadar iyi değildi. Son olarak bulunan üçüncü maden ise Mozambik’tedir. 2005 yılında bu madenden çıkarılan Paraiba taşı; yeşilden maviye hatta menekşe rengine kadar birçok farklı renk segmentine sahiptir. Üçüncü madende bulunan taşlar ilk madendekine göre hem daha büyük hem de daha temizdi. 

Paraiba Taşı Özellikleri ve Faydaları

Geçmişten günümüze kadar uzanan ve popülerliğini devam edem ettiren değerli taşların bilinen pek çok faydası vardır. Dünyadaki turmalin türleri arasında nadide oluşu ile dikkat çeken Paraiba taşı aynı zamanda bu özelliğinden dolayı en kıymetli taşlar arasında yer alır. Sahip olduğu renk neon ya da elektrik mavisi olarak adlandırılır. 

Paraiba taşının faydaları da oldukça fazladır.

  • Uyum ve denge sorunu yaşayan kişilere olumlu etkileri vardır.
  • Bu taşı kullanan kişilerin amaçlarına daha kolay odaklandıkları bilinir. 
  • Uyku problemi yaşayanların istedikleri düzeni elde etmelerini sağlar. 
  • Zihnin arındırılarak güçlendirilmesine katkı sağlar. 
  • Salgılanan hormonların dengelenmesine yardımcı olur.
  • Taşın rengi fark etmeksizin kullanan kişileri nazardan koruduğu ifade edilir. 
  • Hissiyatın güçlendirilmesini sağlar. 
  • İçsel huzurun korunmasına yardımcı olur. 
  • İnsanların kendileri ile barışık olmasını ve ruhun kötülüklerden uzak kalmasını sağlar.
  • Kişisel bağımlılıklardan kurtulmanıza ve dinginliğinizin artmasına yardımcı olur. 

Paraiba taşının trigonal bir yapısı vardır. Yuvarlak kenarları bulunan bu taş üçgen bir kesite sahiptir. Eksene paralel kesin bir çizgi ve uzunlamasına kristalleri mevcuttur. Bu taşın sertlik derecesi; mohs ölçeğine göre 7 ile 7.5 arasında değişmektedir. Birçok farklı rengi vardır. Ağırlıklı olarak mavi, yeşil ve menekşe tonlarında olduğunu söylemek mümkündür. Kırılma indeksi; 1.614 ila 1.666 aralığındadır. Paraiba taşı opak ve şeffaftır. 

Paraiba Taşı Kolye

Kadınların vazgeçilmez takıları arasında ilk sıralarda yer alan kolyeler aynı zamanda zarifliğin de simgesi halindedir. Güzel görünebilmek ve şık bir çekiciliğe sahip olmak kadınlar için oldukça önemlidir. Güzellik olgusunun desteklenebilmesi için pek çok şeyden yardım alabilmek mümkündür. Yapılan kıyafet kombinlerinin en iyi şekilde tamamlanabilmesi için tercih edilen saç modelleri ya da uygun bir makyajın yanı sıra aksesuarlar her zaman vazgeçilmez olmuştur. Değerli taşlar sahip oldukları doğal renkler sayesinde, kadınların hem ekstra bir renk bütünlüğü ve uyumu sağlamasına hem de kendi tarzlarını yansıtabilmelerine katkı sağlar. 

So CHIC internet sitesinde ve mağazalarında bulabileceğiniz Paraiba taşlı kolye seçenekleri ile boynunuzun zarafetini ortaya çıkarabilir ve tüm dikkatleri üstünde toplayabilirsiniz. Akuamarin taşı mücevher ile kombinleyerek gözalıcı bir güzelliğe sahip olabilirsiniz. Markanın eşsiz tasarımlarının Paraiba taşının doğal güzelliği ile bütünleştiği farklı kolye seçenekleri güzelliğinizi tamamlayabilmenize yardımcı olacak seçenekler sunar. 

Paraiba taşlı kolyeler farklı kalınlık ya da uzunluklarda dizayn edilir. Bu sayede her kesime ya da her tarza hitap edebilecek alternatifleri değerlendirebilmek mümkün olur. Bazen kolyenin veya şıklığın ön plana çıkabilmesi için birden fazla kolye tercih edilir. Bu nedenle tasarımcılar tarafından hazırlanan ikili ya da üçlü kolye seçenekleri de mevcuttur. 

Paraiba Taşı Yüzük

Kadınların vazgeçemediği ve sıklıkla kullanmayı tercih ettiği aksesuarlardan bir tanesi de yüzüklerdir. Bu ürünlerin ışıltısını ve canlılığını arttırabilmek için kullanılan taşlar bir tanesi de Paraiba’dır. So CHIC tasarımlarında yer alan Paraiba taşlı yüzük alternatifleri el işçiliğinin ustalığını ve zarafetini yansıtır. Denge ve uyumun sembolü haline gelen bu taş ile bezeli farklı yüzük modellerini değerlendirebilir ve doğal bir güzellik elde edebilirsiniz. 

Tek taş olarak adlandırılan ve adından da anlaşılacağı üzere tasarımında tek bir taş kullanılan Paraiba taşlı yüzük seçeneklerinin yanı sıra beş taş kullanılarak tasarlanan beş taşlı yüzükleri de değerlendirebilmeniz mümkündür. Özel günlerinize anlam katacak ürün modellerini sevdiklerinize hediye edebilmek ve onları mutlu edebilmek için de tercih edebilirsiniz. Turmalin taşı mücevher çeşitlerini de incelemeyi ihmal etmeyin.

Paraiba Taşı Küpe

Küpeler günlük hayatta en çok tercih edilen aksesuarların başında gelir. Zarif duruşlarının yanı sıra şık bir görünümde sergileyen küpelerin pek çok farklı çeşidi mevcuttur. 

Eski Mısır’dan günümüze kadar uzanan bir geçmişe sahip olan küpeler; popülerliğini korumaya devam eder. Değerli taşlar ya da madenler kullanılarak tasarlanan küpe çeşitleri asaleti ile de pek çok kişinin ilk tercihi konumundadır. 

Harika renginin yanı sıra doğal parlaklığı ile göz dolduran Paraiba taşı küpe tasarımlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Doğal taşlar faydaları ve sağladıkları enerji nedeni ile son yıllarda pek çok kişinin ilgisini ve beğenisini kazanmıştır. 

Bu doğal güzelliği, kadınların vazgeçilmezi olan aksesuarlar ile muazzam bir şekilde bir araya getiren So CHIC markası farklı tasarımları ile ön plana çıkar. Sadece tasarımları ile değil kalitesi ile de farkını ortaya koyan markanın Paraiba taşlı küpe modellerini değerlendirebilirsiniz. Light yellow canary taşı mücevher ile harika bir uyum yakalayacaklar. 

So CHIC Created Paraiba Taşı Mücevher

So CHIC markasının Paraiba ile taşı ile yarattığı koleksiyonunda kolye, yüzük ve küpe tasarımları yer alır. İnce işçiliği ve ışıltısı ile göz dolduran ürün seçenekleri zarafetinizi tamamlayabilmenize olanak tanır. Dilerseniz zarafetinizi rhodolite taşı mücevher modelleriyle de tamamlayabilirsiniz. 

Marka bu koleksiyonu; okyanusu andıran can alıcı renk tonları ile altının uyumunu eşsiz bir bütünlük ile kullanıcılarına sunar. Sarı altın ya da beyaz altın ile dizayn edilen ürün modellerini So CHIC mağazalarında bulabilirsiniz.

Tarzınızı yansıtırken aynı zamanda hem doğal hem de dikkat çekici olmanıza yardımcı olacak Paraiba taşı ile bezenmiş aksesuarları tercih edebilirsiniz.

back to top

UYARI!